Szczypior gotuje

Stek sous vide w duecie warzyw gotowanych w próżni

Stek sous vide w duecie warzyw gotowanych w próżni
Lista zakupów - wszystkie składniki potrzebne do przepisu:
Polędwica wołowa - 400 g
Masło - 100 g
Rzodkiewka - 8 sztuk
Cebula czerwona - 2 sztuki
Ziemniaki - 4 sztuki
Marchew - 2 sztuki
Szczypiorek - 1 wg uznania
Ocena
4.3
44
Średnia 4.3 / 5 (44 głosy)
Stek sous vide w duecie warzyw gotowanych w próżni
  1. 1. Umyte ziemniaki kroimy w plastry ok 1,5cm, solimy i pieprzymy dodajemy odrobinę masła pakujemy do woreczka próżniowego aby "wyssać" powietrze. Podobnie robimy z rzodkiewką, natomiast cebulę przed spakowaniem dzielimy na 4 części i pakujemy do wspólnego woreczka z rzodkiewką (przy każdym warzywie dodajemy przyprawy oraz odrobinę masła). Marchewkę dzielimy po długości na dwie części i podobnie jak wyżej pakujemy z masłem i odrobiną soli i pieprzu.
  2. 2. Ustawiamy cyrkulator temperatury na urządzeniu do gotowania próżniowego na 85*C i gotujemy w tej temperaturze ziemniaki ok 1,5godziny. Marchew gotujemy 30 minut w temperaturze 85*C. Natomiast cebulę oraz rzodkiewkę gotować będziemy 30 minut w 65*C.
  3. 3. Mięso dzielimy na 2 steki po ok 2,5cm opruszamy świeżo mielonym pieprzem możemy wedle upodobań dodać odrobinę wina porto oraz gałązkę rozmarynu. Pakujemy próżniowo i gotujemy w kąpieli wodnej od ok 45 minut do 1,5godziny w temperaturze 58*C ( w zależności od grubości steka czas może być dłuższy- przedłużający czas gotowania, powiedzmy 18 godzin i powyżej może spowodować, że enzymy mięsa będą rozbijać zbyt dużo tkanki łącznej, zmieniając strukturę steka - w zależności od upodobań stopnia wysmażenia steka ustawiamy odpowiednią temperaturę wody- im wyższa tym krótszy czas gotowania sous vide). Źródło zdjęcia stopnia wysmażenia steków - internet.
    Mięso dzielimy na 2 steki po ok 2,5cm  opruszamy świeżo mielonym pieprzem możemy wedle upodobań dodać odrobinę wina porto oraz gałązkę rozmarynu. Pakujemy próżniowo i gotujemy w kąpieli wodnej od ok 45 minut do 1,5godziny w temperaturze 58*C ( w zależności od grubości steka czas może być dłuższy- przedłużający czas gotowania, powiedzmy 18 godzin i powyżej może spowodować, że enzymy mięsa będą rozbijać zbyt dużo tkanki łącznej, zmieniając strukturę steka - w zależności od upodobań stopnia wysmażenia steka ustawiamy odpowiednią temperaturę wody- im wyższa tym krótszy czas gotowania sous vide).

Źródło zdjęcia stopnia wysmażenia steków - internet.
  4. 4. Ugotowane sous vide ziemniaki wraz z sokami dajemy na rozgrzaną patelnię i podsmażamy z pokrojonym szczypiorkiem lub koperkiem. Pozostałe warzywa dodajemy do rondelka wraz z naturalnymi sokami i podgrzewamy. Steka wypakowujemy z woreczka i smażymy po ok 2 minuty z każdej strony doprawiając do smaku solą i odrobiną pieprzu. Serwujemy dekorując listkami szpinaku lub roszponki.
    Ugotowane sous vide ziemniaki wraz z sokami dajemy na rozgrzaną patelnię i podsmażamy z pokrojonym szczypiorkiem lub koperkiem.
Pozostałe warzywa dodajemy do rondelka wraz z naturalnymi sokami i podgrzewamy.
Steka wypakowujemy z woreczka i smażymy po ok 2 minuty z każdej strony doprawiając do smaku solą i odrobiną pieprzu. Serwujemy dekorując listkami szpinaku lub roszponki.
Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
O mnie
Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy . więcej »
Współpraca
Zapraszam na mój fanpage
Zapraszam na mój program Coolinaria z Radia Park Fm z Kędzierzyna Koźla na youtube