Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym doradztwem gastronomicznym. Oferuje swoim klientom pomoc w zakresie otwarcia restauracji, dzieli się praktycznymi i sprawdzonymi metodami wypracowywania wysokiej jakości usług świadczonych w działających obiektach gastronomicznych oraz efektywnego zarządzania lokalami. Zajmuje się także szkoleniami gastronomicznymi dla kucharzy i restauratorów.


 


W 2002 roku brał udział w ustanawianiu Rekordu Guinnessa zakończonego sukcesem.  Publikował przepisy i artykuły dla gazet: Strzelec Opolski, 7Dni, Nowa Gazeta Lokalna, GAzeta Wrocławska prowadził program kulinarny „CoolinariaPark” w Radio Park z Kędzierzyna Koźla. Współuczestniczył w tworzeniu przepisów do książki „Gotuj z sercem”. Przyczynił się do otwarcia kilku obiektów restauracyjnych oraz pomocy już działającym lokalom.


Aktualnie jego przepisy i artykuły można znaleźć w europejskim magazynie LejdizMagazine.
Zajął 1 miejsce w konkursie telewizyjnym na najlepsze danie restauracyjne regionu Gór Sowich.


Jest felietonistą portalu WszystkoDlaKucharzy.com, prowadzi własny blog kulinarny „Szczypior Gotuje”, pracuje nad swoją autorską książką.


Na co dzień prężnie pracuje w „gastronomicznym świecie”, jako Szef Kuchni służy swoją wiedzą w szkoleniach oraz doradztwie gastronomicznym dla nowych jak i obecnych Restauratorów.

Masz propozycję dla Przemysława Kuśnierka w sprwie poprowadzenia kuchni jako Szef Kuchni? Napisz lub zadzoń.